Od czego zacząć?

minimalizm od czego zacząć

Historie minimalistów z różnych stron Świata są niezwykle inspirujące. To normalne, że my chcemy również coś zmienić, żeby po jakimś czasie uznać, że nasze życie stało się lepszym. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że to nie jest proste zadanie. Rozumiem entuzjazm związany z odkryciem minimalizmu. Szybko jednak trzeba przystąpić do działania, bo efektów nie uzyska się bez pracy. Ale od czego zacząć?

Podstawa to dobry research 😉

Minimalizm funkcjonuje nie od dziś. Istnieje masa blogów, podcastów, książek i grup dyskusyjnych na ten temat. Warto znać opinię innych, bardziej doświadczonych. Nie warto jednak odwlekać decyzji o zmianie nawyków lub wyrzuceniu niepotrzebnych rzeczy do czasu zapoznania się z całą literaturą i źródłami cyfrowymi. Zacznij działać, jak tylko zainspirujesz się czymś na tyle, aby stwierdzić, że w Twoim życiu potrzebna jest podobna zmiana.

Nie zaczynam od szafy

Często o minimalizmie mówi się w kontekście ilości posiadanych ubrań. Bardzo możliwe, że niektóre osoby mają ogromny problem z nieprzemyślanymi zakupami odzieży i pękającą w szwach szafą. Jeżeli jest to poważny problem i zdajesz sobie z tego sprawę, to bardzo dobrze. Mam jednak wrażenie, że niektóre osoby zbyt skupiają się na tym jednym aspekcie. Wręcz czasami myślę, że dla niektórych idea minimalizmu ogranicza się do wyrzucenia nieużywanych ubrań, kosmetyków i pamiątek. Osobiście mam w planach zając się moimi ubraniami, ale obecnie nie jest to dla mnie priorytet.

Mniej, to znaczy ile?

Nie jest też tak, że istnieje jakaś „złota zasada minimalizmu”, która mówi o tym ile rzeczy trzeba się pozbyć, aby być szczęśliwym. Spotkasz się pewnie z różnymi wyzwaniami, które będą opierały się na wyrzucaniu określonej liczby rzeczy w określonym czasie. Postaraj się nie traktować tego jako jedyny słuszny kierunek. Każdy ma swoje tempo dochodzenia do porządku w życiu. Każdy też ma inną sytuację i czego innego potrzebuje. Nie wiem ile rzeczy usunę ze swego życia. Nie wiem ile będę miał docelowo. Wiem natomiast, że dokładnie zastanowię się nad tym co posiadam i dlaczego.

Znaj swój cel

Bardzo ważną rzeczą jest świadomość, co tak naprawdę „zaśmieca” nam życie. Jakie nawyki, przedmioty czy relacje powodują, że nie możemy skupić się na tym co ważne. Należy zadać sobie pytanie: Co chcemy osiągnąć? To jest chyba klucz do sukcesu osoby, która jest zainspirowana ideą minimalizmu. Dla mnie najważniejsze jest uzyskanie jak największej ilości czasu dla mojej rodziny. Chciałbym ograniczyć też narzekanie, bo zaczynam zdawać sobie sprawę, że coraz częściej jestem marudny.

Ewolucja, nie rewolucja

Chcę dokonać czegoś wielkiego – ograniczyć niepotrzebne rzeczy, aby skupić się na tym co naprawdę ważne. Nie da się tego zrobić w dzień, ani w tydzień, czy miesiąc. Ważna jest konsekwencja i determinacja. Nie chcę się rzucać od razu na „głęboką wodę”. Zamierzam powoli i systematycznie wprowadzać zmiany w swoim otoczeniu. Wciąż trzymam się wersji, że nie zacznę od szafy, choć wyrzuciłem ostatnio kilka ciuchów (same się prosiły, bo miały już dziury). Zacząłem za to zastanawiać się nad sposobem korzystania z telefonu, internetu, aplikacji, mediów społecznościowych i poczty e-mail. W moim odczuciu ograniczając swoją obecność w cyfrowym świecie i minimalizując liczbę powiadomień i wiadomości, zyskam sporo cennego czasu, którego tak pragnę.

Dodaj komentarz