Woreczki na psie odchody a zero waste

Sposoby sprzątania po psie

Poznaj Fago, który został przez nas przygarnięty jak miał 4 miesiące. Do tego momentu szczeniak zdążył doświadczyć wielu nieprzyjemnych i niezrozumiałych zdarzeń. Gdzie przyszedł na świat i w jakich warunkach, tego nie wiem. Znana mi historia zaczyna się po znalezieniu go samego w lesie pod Radomiem. Stamtąd szybko trafił do studentów mieszkających w małym wynajmowanym mieszkaniu. Najprawdopodobniej był “zbyt uciążliwy” dla nich, bo został oddany w inne miejsce. Chwilę pobył u starszej Pani, która następnie przekazała go psa straży miejskiej interweniującej w związku z ciągłym hałasem jej psów. Notabene sąsiedzi skarżyli się na harmider powodowany przez jej watahę dojrzałych owczarków niemieckich.

Niemniej jednak szczeniak trafił do domu tymczasowego do czasu, aż los chciał, że nasze drogi się zeszły. Do dziś, od ponad 4 lat jest członkiem naszej rodziny, która od tamtego czasu jeszcze się powiększyła 🙂

Niemały problem

Ostatnio myślałem o tym, jakie problemy związane z minimalistycznym stylem życia w szczególności dotykają właścicieli zwierząt domowych. Tak, ten artykuł w dużej mierze będzie o psiej kupie, bo “z wielką kupą wiąże się wielka odpowiedzialność” – chciałoby się rzec parafrazując znany cytat z komiksów o człowieku-pająku.

Zwierzęta są obecne w ponad połowie gospodarstw domowych w Polsce. Najczęściej posiadamy psa (42%) lub kota (26 %). Opublikowany w 2017 roku przez Kantar Public raport “Zwierzęta w polskich domach”, dodatkowo informuje, że blisko co piąty ankietowany (18%) posiada zarówno psa, jak i kota. Zakładając, że nasze kochane pupile codziennie pozostawiają po sobie odchody o średniej wadze… pozwól, że jednak pominę liczenie ile ton psiej kupy może być “produkowane” w tym kraju 😉 Część społeczeństwa niestety nadal nie sprząta po swoim pupilu i nie rozumie problemu. Z drugiej strony osoby bardziej świadome i praktykujące korzystanie z woreczków na psie odchody często nie wiedzą, że ich działanie też może nie być najlepszym rozwiązaniem. “Śmierdząca sprawa” – chciałoby się rzec 🙂 Na szczęście istnieje już więcej niż jeden sposób radzenia sobie z nią tak, aby nie cierpiały na tym zarówno buty sąsiada jak i środowisko.

Zakopywanie (np. w ogródku)

Pozostawienie psich odchodów w przydomowym ogródku może skutkować nieoczekiwanymi problemami. Owszem nasze rośliny mogą czerpać korzyści w skutek procesu ich rozkładu, ale wszystkie miejsca, które znajdują się w pobliżu dróg i kanałów burzowych, jezior i innych akwenów wodnych nie powinny być wykorzystywane w tym celu. Psia kupa zawiera szkodliwe bakterie coli, wirusy i inne mikroorganizmy powodujące choroby. Są nie tylko szkodliwe dla ludzi, ale mogą powodować np. śmierć ryb, gdy wskutek obfitych opadów odchody zostaną zmyte do otwartych zbiorników wody. Unikajmy też miejsc, gdzie jest możliwy kontakt z człowiekiem tj. w parkach, placach zabaw i ogrodach.

Kop zatem dziury w oddali od miejsc wspominanych wcześniej (jeżeli masz taką możliwość) i dodatkowo unikaj ogródków warzywnych i roślin, które hodowane są w celu ich spożycia. Nie wkładaj go do stosu kompostu,wraz z innymi odpadami, ponieważ temperatura może nie będzie wystarczająco wysoka, aby zabić szkodliwe bakterie i inne mikroorganizmy.

Biodegradowalne woreczki na psie odchody

Spotykając się z różnymi informacjami na temat woreczków na psie odchody, również te “eco-friendly”, sam zastanawiam się co tak właściwie kupuję. wiadomościami otaczającymi torby na kupki, normalne jest zastanawianie się, co właściwie kupujesz. Prawdopodobnie Twoje “biodegradowalne” torby na kupki nie są do końca tak korzystne dla środowiska jak się Tobie wydaje, ale wciąż to nie znaczy, że powinno się chodzić z łopatą lub chować produkt “porannej toalety” pupila do kieszeni 😉

Ten niepokój pomógł napędzać dynamicznie rozwijający się rynek biodegradowalnych worków na odpady psów. Niestety, to pozornie ekologiczne rozwiązanie może być ryzykowne. Te woreczki na psie odchody są przeznaczone do kompostowania, a nie składowania. W przypadku braku programów kompostowania wiele trafi na wysypiska śmieci, gdzie będą bardziej narażone na degradację umożliwiając przedostawanie sie do środowiska potencjalnie szkodliwych mikroorganizmów.

Trudno jest wybrać “idealne woreczki na psie odchody”, bo nawet pełny rozkład tych najlepszych może zająć od 10 do 1000 lat. Trzeba sobie zdawać sprawę, że istnieją różne sposoby produkcji worków, ale dwie najpopularniejsze są produkowane na bazie nafty i worki na bazie kukurydzy. Kukurydziane są najdroższe, ale spełniają surowsze kryteria biodegradowalności i kompostowania.

Kompostowanie

Z praktycznego punktu widzenia trudno jest osiągnąć temperatury potrzebne do zabicia patogenów znajdujących się w psich odchodach, więc nigdy nie należy używać kompostowanych odpadów zwierzęcych na roślinach, które będziesz przeznaczać do spożycia. Dodanie odpadów zwierzęcych do innej sterty kompostu spowoduje zanieczyszczenie go, dlatego ważne jest, aby trzymać kupy psa z dala od kompostu, którego planujesz używać w swoim ogrodzie. Zakup pojemnika do kompostowania przeznaczonego specjalnie na odpady zwierzęce jest optymalnym rozwiązaniem o ile zastosujesz się do powyższej wskazówki. Tak naprawdę jedynie komercyjne urządzenia do kompostowania są odpowiednie do utrzymywania kompostu w wystarczająco wysokiej temperaturze przez wystarczająco długi czas, aby pozbyć się szkodliwych patogenów.

Trzymanie kupy psiej poza zasięgiem wzroku, bez zapachu i z dala od drugiej sterty kompostów ma swoje zalety. Jednak nie każdy ma miejsce i możliwości, aby postępować w ten sposób. Nie znalazłem u nas w kraju żadnej informacji na ten temat, ale np. w Stanach Zjednoczonych powstają wyspecjalizowane firmy, które zajmują się zbieraniem i przetwarzaniem psiej kupy. Z ciekawości możesz wejść i zobaczyć na czym to polega na przykładzie Green Pet Compost Company lub Envirowagg.

Spłukiwanie w toalecie

Odchody spuszczone w toalecie trafiają do systemu oczyszczania ścieków, który ma za zadanie ograniczenie ich szkodliwego wpływu nim trafią do środowiska naturalnego. Sam się zastanawiam, dlaczego wcześniej nie pomyślałem o tym. W końcu to takie “ludzkie” podejście 😉 Zanim jednak zdecydujesz się skorzystać z tej opcji warto dowiedzieć się, czy lokalne przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne jest przystosowane do obchodzenia się z patogenami znajdującymi się w odpadach zwierzęcych.

Inną kwestią, która sprawia, że to rozwiązanie nie da się zakwalifikować jako “idealne” jest transport kupy z zewnątrz, do twojego domu lub mieszkania, aby spłukać w toalecie. Znam osoby, które korzystają z różnych narzędzi do zbierania kupy z trawnika lub “tradycyjnie” używają do tego papieru toaletowego. Nie spotkałem się w Polsce z woreczkami na psie kupy, które rozpuszczałyby się w wodzie. A takie rozwiązanie jest dostępne na Świecie.

Ważne jest również, aby pamiętać, że kocie odchody nigdy nie powinna być spuszczana w toalecie ani zakopywana. Ma różne patogeny niż psie kupy i rozkłada się w zupełnie inny sposób.

Niestandardowe

Co ciekawe psia kupa może być tez potencjalnym źródłem energii. Może podlegać fermentacji metanowej -“procesowi rozkładu substancji organicznych przeprowadzany w warunkach beztlenowych przez mikroorganizmy anaerobowe z wydzieleniem metanu” (źródło: Wikipedia). Jej skutkiem jest produkowany biogaz, który ma właściwości energetyczne. W Stanach zjednoczonych i Kanadzie przeprowadzano serię eksperymentów bazujących na tej koncepcji. Na poniższym wideo wspomniane jest rozwiązanie stosowane w Toronto.

Może nie istnieć jeszcze idealne rozwiązanie dla głównego problemu jaki stanowią zwierzęta dla idei zero waste. Dobra wiadomość jest taka, że rośnie świadomość na Świecie. Rynek zauważa zmiany w stosunku społeczeństwa do ochrony środowiska, a producenci woreczków na psie odchody i narzędzi pomagających właścicielom psów rozwijają nowe produkty. Trzymam kciuki, aby szły za tym również różne lokalne inicjatywy instytucji państwowych.

Możliwe, że problem leży w postrzeganiu przez nas psiej kupy jako nieczystości. Zamiast skupić się na tym, czym tak na prawdę z biologicznego punktu widzenia jest- zasobem, który może być poddany przetworzeniu na kompost lub energię.Kochamy naszych pupili. Wszyscy posiadacze zwierząt domowych będą musieli określić, która metoda usuwania odpadów jest dla nich odpowiednia. W zależności od tego gdzie mieszkasz i w wyprowadzasz psa – może się różnić Twój sposób radzenia sobie z tym problemem. Możemy mieć tylko nadzieję, że znajdziemy jeszcze lepsze, łatwiejsze i bardziej przyjazne dla planety sposoby radzenia sobie z tym “śmierdzącym problemem” w przyszłości!

2 Replies to “Woreczki na psie odchody a zero waste”

  1. Skoro kocia kupa nie powinna być ani spuszczana, ani zakopywana, to co powinno się z nią zrobić?

    1. Kocie “sprawy” są mi niestety obce 🙁 Natomiast z tego co pamiętam, to najczęściej w naukowych tekstach pojawia się porada o poddawaniu kompostowaniu (oczywiście w osobnym pojemniku).

Dodaj komentarz